FAI generalinė konferencija

Lapkričio 26-27 d. Deitone (JAV Ohajo valstija) vyko pasaulio valstybių nacionalinės aviacijos federacijas vienijančios organizacijos - Tarptautinės aeronautikos federacijos (pranc. Fédération aéronautique internationale, FAI ) generalinė konferencija.

Kaip ir kasmet 2023 m. FAI generalinėje konferencijoje buvo pagerbti nusipelnę aviatoriai. Net du Lietuvos aviatoriai šiemet gavo FAI apdovanojimus – už aukštus sportinius pasiekimus CIAM (aviamodeliavimo sporto komisijos) Legendos medaliu buvo apdovanotas raketų modeliavimo sporto atstovas, tris kartus tapęs pasaulio čempionu Maksimas Timofejevas, o Polio Tisandje (prac. Paul Thissandier) diplomu už indėlį į aviacijos populiarinimą - vienas žymiausių Lietuvos aviamodeliuotojų Donatas Paužuolis. Primisime, kad anksčiau šiais metais už aviacijos populiarinimą Sabihos Gokcen (turk. Sabiha Gökçen) medaliu FAI įvertino buvusią LAK prezidentę Eglę Paužuolienę, o metų pradžioje pirmoji vieta pasauliniame vaikų piešinių konkurse, jauniausių dalyvių kategorijoje, buvo skirta moksleivei iš Mažeikių Ūlai Tankūnaitei.

Konferencijoje, greta prezidento ir komisijų veiklos ataskaitų, aviacijos sporto pasiekimų aptarimo, buvo svarstomi ir kiti aktualūs aviacijos sporto plėtros klausimai. Konferencijos delegatai patvirtino nuo kitų metų pradžios įsigaliosiantį atnaujintą Etikos kodeksą. Daug diskusijų susilaukė FAI biudžeto klausimas bei ketinimai jį didinti. Po karštų diskusijų buvo sutarta atsisakyti siūlymo biudžetą didinti infliacijos rodikliu ir dar 6 procentiniais punktais bei sutarta, kad FAI biudžetas augs tiek, kiek išaugo Šveicarijos vartojimo kainų indeksas.

Ne mažiau intensyvių diskusijų sulaukė sprendimai apdovanoti Rusijos ir Baltarusijos aviatorius. FAI yra prisijungusi prie tarptautinių sankcijų šioms šalims agresorėms ir jų narystės FAI yra suspenduota. Kartu, kai kuriems šių šalių sportininkams FAI yra skyrusi apdovanojimus už sportinius arba viso gyvenimo pasiekimus (pvz. E. Thissandier diplomas). FAI konferencijoje buvo pakartotinai patvirtinta nuostata, jog šie apdovanojimai galės būti įteikti tik pilnai atstačius Rusijos ir Baltarusijos narystę, t.y. apdovanojimai negalės būti įetikti tol, kol galios tarptaytinės sankcijos.

Konferencijos dalyviai patvirtino Saudo Arabijos aeroklubo pasiūlymą kitų metų generalinę konferenciją surengti šioje šalyje. Planuojamomis konferencijos metu – 2024 m. lapkričio 20-21 d. greta šalies sostinės Riado įsikūrusiame ir nacionalinio aeroklubo iš dalies valdomame Al Tumamos (arab. Al Thumamah) aerodrome vyks didžiulė, penkias dienas truksianti aviacijos šventė.

Po trijų metų pertraukos šis renginys vėl vyko gyvai. Šį kartą JAV Nacionalinės aviacijos aeronautikos asociacijos (ang. NAA) kvietimu konferencija buvo surengta mieste, kuriame dar 1903 m. broliai Raitai (angl. Wright) vykdė pirmuosius motorizuotų už orą sunkesnių orlaivių skrydžius ir kuris savo turistinį šūkį yra suformulavęs dviem žodžiais – „aviacijos gimtinė“ (angl. The Birthplace of Aviation). Šiame, jau 117-ąjame, FAI renginyje dalyvavo arba buvo atstovaujami 45 valstybių nacionalinės aviacijos organizacijos, visų 12 FAI komisijų atstovai. Lietuvą ir Latviją atstovavo Lietuvos aeroklubo prezidentas Arūnas Gražulis.

Image

Lietuvos Aeroklubas

Įmonės kodas: 190776531
Adresas: Sporto g. 11, LT-09238, Vilnius
info@aeroclub.lt

Laisvė
ir gyvenimas ore

Sekite Mus:

MEMBERSINCE 1931

MEMBER
SINCE 1931