Lietuvos aeroklubo pareiškimas dėl 2023 m. FAI Akrobatinio sklandymo čempionato

Lietuvos akrobatinio sklandymo bendruomenė ir Lietuvos aeroklubas (LAK) reiškia gilų nusivylimą lapkričio 12 d. FAI Akrobatinio sklandymo komisijos (CIVA) sprendimu vienašališkai, nederinus su  Lietuvos aviatoriais, perkelti 2023 m. vasarą Prienuose numatytą surengti FAI Akrobatinio sklandymo čempionatą į Lenkiją.

Lietuvos aviatoriai, Lietuvos aeroklubai ir aviacijos sporto federacijos kasmet organizuoja po vieną ar daugiau įvairių aviacijos sporto šakų pasaulio ar Europos čempionatų ar jų etapų bei dešimtis kitų tarptautinių aviacijos sporto varžybų. Šie renginiai tiek sutraukia aviacijos sportininkus iš viso pasaulio, tiek ir susilaukia aukštų įvertinimų dėl puikios renginių kokybės.

Lapkričio 12 d. CIVA paskelbė sprendimą vienašališkai perkelti pasaulio akrobatinio sklandymo čempionatą iš Lietuvos į Lenkiją. Tarp pusiau oficialiai nuskambėjusių motyvų buvo minima išaugusi sklandytuvų pakėlimo kaina, pageidavimas aerodrome turėti didesnes gelbėjimo tarnybų pajėgas, abejonės dėl varžybų direktoriaus kompetencijos. Lietuvos aviatorių argumentai, kad nuo 2019 m. kai buvo teikiama paraiška surengti šį čempionatą kuro kainos išaugo beveik dvigubai, pasirengimas spręsti su gelbėjimo tarnybų pasiekiamumu susijusius klausimus ir akcentavimas, kad siūlomi varžybų pareigūnai turi bet kokioms FAI varžyboms pakankamai patirties, liko neišklausyti. Be šių priežasčių, tenka apgailestauti, kad ne paskutinį vaidmenį ne vaidmenį panaikinant CIVA dar prieš keletą metų priimtą sprendimą dėl pasaulio čempionato organizavimo Lietuvoje galėjo turėti ir gandai apie Pociūnuose įsikūrusių aviatorių tarpusavio nesutarimus.

Toks CIVA sprendimas nubraukia ir niekais paverčia dideles Lietuvos akrobatinio sklandymo entuziastų pastangas, įdėtas rengiant paraišką, iš naujo derinant dėl Covid-19 pandemijos perkelto čempionato datą ir kitus organizacinius klausimus bei tikrai neprisideda prie Lietuvos aviatorių motyvacijos dalyvauti CIVA renginiuose didinimo. Taip pat, lieka tikėtis, kad šis įvykis taps puikiu pagrindu visiems mūsų šalies aviatoriams gerai apgalvoti asmeninių, klubinių, federacijų ir nacionalinių aviacijos sporto prioritetų hierarchiją ir jų derinimo principus.